Post by Capo on Mar 1, 2009 21:20:34 GMT
Closing date for voting is Saturday March 7.
All ballots are private. Each member may cast one vote per category. In the event of a tie there'll be a second round of voting. To vote, send a PM via this link.
And the nominees are:
BEST FILM
Synecdoche, New York
Waltz with Bashir
Wendy and Lucy
BEST COMEDY
Be Kind Rewind
Burn After Reading
Happy-Go-Lucky
In Bruges
WALL·E
BEST DIRECTION
Darren Aronofsky, for The Wrestler
Ramin Bahrani, for Chop Shop
Ari Folman, for Waltz with Bashir
Jeff Nichols, for Shotgun Stories
Christopher Nolan, for The Dark Knight
Kelly Reichardt, for Wendy and Lucy
Gus van Sant, for Milk
Steven Soderbergh, for Che
Andrew Stantion, for WALL·E
BEST ACTION DIRECTION
Darren Aronofsky, for The Wrestler
Jon Favreau, for Iron Man
Christopher Nolan, The Dark Knight
BEST CINEMATOGRAPHY
Maryse Alberti, for The Wrestler
Claudio Miranda, for The Curious Case of Benjamin Button
Wally Pfister, for The Dark Knight
Gökhan Tiryaki, for Three Monkeys
BEST EDITING
Kirk Baxter and Angus Wall, for The Curious Case of Benjamin Button
Feller Nili, for Waltz with Bashir
Stephen Schaffer, for WALL·E
Lee Smith, for The Dark Knight
Andrew Weisblum, for The Wrestler
Pablo Zumárraga, for Che
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Charlie Kaufman, for Synecdoche, New York
Mike Leigh, for Happy-Go-Lucky
Jim Reardon and Andrew Stanton, for WALL·E
BEST ADAPTED SCREENPLAY
Peter Morgan, for Frost/Nixon (based on his play)
Christopher Nolan and Jonathan Nolan, for The Dark Knight (based on the story by Christopher Nolan and David S. Goyer)
Jon Raymond and Kelly Reichardt, for Wendy and Lucy (based on "Train Choir", by Jon Raymond)
Eric Roth, for The Curious Case of Benjamin Button (based on the short story by F. Scott Fitzgerald)
John Patrick Shanley, for Doubt (based on his play)
BEST LEAD MALE
Philip Seymour Hoffman, in Synecdoche, New York
Michael Fassbender, in Hunger
Heath Ledger, in The Dark Knight
Mickey Rourke, in The Wrestler
BEST LEAD FEMALE
Rebecca Hall, in Vicky Christina Barcelona
Sally Hawkins, in Happy-Go-Lucky
Melissa Leo, in Frozen River
Meryl Streep, in Doubt
BEST SUPPORTING MALE
Josh Brolin, in Milk
Robert Downey, Jr., in Tropic Thunder
Ralph Fiennes, in In Bruges
John Malkovich, in Burn After Reading
Eddie Marsan, in Happy-Go-Lucky
BEST SUPPORTING FEMALE
Penelope Cruz, in Vicky Christina Barcelona
Viola Davis, in Doubt
Taraji P. Henson, in The Curious Case of Benjamin Button
BEST ENSEMBLE CAST
Burn After Reading
Doubt
Synecdoche, New York
Vicky Christina Barcelona
BEST SOUND DESIGN
The Curious Case of Benjamin Button
The Dark Knight
Three Monkeys
WALL·E
The Wrestler
BEST PRODUCTION DESIGN
Donald Graham Burt, for The Curious Case of Benjamin Button
Nathan Crowley, for The Dark Knight
Mark Friedberg, for Synecdoche, New York
Tim Grimes, for The Wrestler
Kristi Zea, for Revolutionary Road
BEST COSTUME AND MAKEUP DESIGN
The Curious Case of Benjamin Button
The Dark Knight
Hellboy II: The Golden Army
Hunger
The Wrestler
BEST VISUAL EFFECTS
The Curious Case of Benjamin Button
The Dark Knight
Iron Man
BEST ORIGINAL SCORE
Alexandre Desplat, for The Curious Case of Benjamin Button
Lucero and Pyramid, for Shotgun Stories
Thomas Newman, for WALL·E
A.R. Rahman, for Slumdog Millionaire
Mihály Vig, for The Man From London
Hans Zimmer and James Newton Howard, for The Dark Knight
BEST MISE-EN-SCÈNE
Three Monkeys
WALL·E
The Wrestler
BEST ARTISTIC ACHIEVEMENT
Che
The Curious Case of Benjamin Button
Synecdoche, New York
WALL·E
Waltz with Bashir
The Wrestler
WORST FILM
The Happening
Jumper
The Spirit
Quantum of Solace
What Happens in Vegas
RETROSPECTIVE: BEST FILM OF 2007
The Assassination of Jesse James by the Coward Robet Ford
I Don't Want to Sleep Alone
No Country for Old Men
There Will Be Blood
You, the Living
Zodiac
All ballots are private. Each member may cast one vote per category. In the event of a tie there'll be a second round of voting. To vote, send a PM via this link.
And the nominees are:
BEST FILM
Synecdoche, New York
Waltz with Bashir
Wendy and Lucy
BEST COMEDY
Be Kind Rewind
Burn After Reading
Happy-Go-Lucky
In Bruges
WALL·E
BEST DIRECTION
Darren Aronofsky, for The Wrestler
Ramin Bahrani, for Chop Shop
Ari Folman, for Waltz with Bashir
Jeff Nichols, for Shotgun Stories
Christopher Nolan, for The Dark Knight
Kelly Reichardt, for Wendy and Lucy
Gus van Sant, for Milk
Steven Soderbergh, for Che
Andrew Stantion, for WALL·E
BEST ACTION DIRECTION
Darren Aronofsky, for The Wrestler
Jon Favreau, for Iron Man
Christopher Nolan, The Dark Knight
BEST CINEMATOGRAPHY
Maryse Alberti, for The Wrestler
Claudio Miranda, for The Curious Case of Benjamin Button
Wally Pfister, for The Dark Knight
Gökhan Tiryaki, for Three Monkeys
BEST EDITING
Kirk Baxter and Angus Wall, for The Curious Case of Benjamin Button
Feller Nili, for Waltz with Bashir
Stephen Schaffer, for WALL·E
Lee Smith, for The Dark Knight
Andrew Weisblum, for The Wrestler
Pablo Zumárraga, for Che
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Charlie Kaufman, for Synecdoche, New York
Mike Leigh, for Happy-Go-Lucky
Jim Reardon and Andrew Stanton, for WALL·E
BEST ADAPTED SCREENPLAY
Peter Morgan, for Frost/Nixon (based on his play)
Christopher Nolan and Jonathan Nolan, for The Dark Knight (based on the story by Christopher Nolan and David S. Goyer)
Jon Raymond and Kelly Reichardt, for Wendy and Lucy (based on "Train Choir", by Jon Raymond)
Eric Roth, for The Curious Case of Benjamin Button (based on the short story by F. Scott Fitzgerald)
John Patrick Shanley, for Doubt (based on his play)
BEST LEAD MALE
Philip Seymour Hoffman, in Synecdoche, New York
Michael Fassbender, in Hunger
Heath Ledger, in The Dark Knight
Mickey Rourke, in The Wrestler
BEST LEAD FEMALE
Rebecca Hall, in Vicky Christina Barcelona
Sally Hawkins, in Happy-Go-Lucky
Melissa Leo, in Frozen River
Meryl Streep, in Doubt
BEST SUPPORTING MALE
Josh Brolin, in Milk
Robert Downey, Jr., in Tropic Thunder
Ralph Fiennes, in In Bruges
John Malkovich, in Burn After Reading
Eddie Marsan, in Happy-Go-Lucky
BEST SUPPORTING FEMALE
Penelope Cruz, in Vicky Christina Barcelona
Viola Davis, in Doubt
Taraji P. Henson, in The Curious Case of Benjamin Button
BEST ENSEMBLE CAST
Burn After Reading
Doubt
Synecdoche, New York
Vicky Christina Barcelona
BEST SOUND DESIGN
The Curious Case of Benjamin Button
The Dark Knight
Three Monkeys
WALL·E
The Wrestler
BEST PRODUCTION DESIGN
Donald Graham Burt, for The Curious Case of Benjamin Button
Nathan Crowley, for The Dark Knight
Mark Friedberg, for Synecdoche, New York
Tim Grimes, for The Wrestler
Kristi Zea, for Revolutionary Road
BEST COSTUME AND MAKEUP DESIGN
The Curious Case of Benjamin Button
The Dark Knight
Hellboy II: The Golden Army
Hunger
The Wrestler
BEST VISUAL EFFECTS
The Curious Case of Benjamin Button
The Dark Knight
Iron Man
BEST ORIGINAL SCORE
Alexandre Desplat, for The Curious Case of Benjamin Button
Lucero and Pyramid, for Shotgun Stories
Thomas Newman, for WALL·E
A.R. Rahman, for Slumdog Millionaire
Mihály Vig, for The Man From London
Hans Zimmer and James Newton Howard, for The Dark Knight
BEST MISE-EN-SCÈNE
Three Monkeys
WALL·E
The Wrestler
BEST ARTISTIC ACHIEVEMENT
Che
The Curious Case of Benjamin Button
Synecdoche, New York
WALL·E
Waltz with Bashir
The Wrestler
WORST FILM
The Happening
Jumper
The Spirit
Quantum of Solace
What Happens in Vegas
RETROSPECTIVE: BEST FILM OF 2007
The Assassination of Jesse James by the Coward Robet Ford
I Don't Want to Sleep Alone
No Country for Old Men
There Will Be Blood
You, the Living
Zodiac